reklama

O Severnom póle, Rusoch a novodobom Marcovi Polovi

Je málo ľudí, ktorí žijú tak naplno ako Lee Abbamonte, cestovateľ z New Yorku, ktorý bol v každej krajine sveta, dobyl Južný pól a pred pár dňami sa vrátil zo Severného pólu. O tom ako to tam vyzerá, sme sa trochu porozprávali.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Predstaviť 37-ročného cestovateľa v skratke je naozaj ťažké. Vo svojom ešte nie dlhom živote už dosiahol toľko, ako málokto. Aby som bola presná, existuje menej ako 100 ľudí (živých a mŕtvych dokopy), ktorí navštívili každú krajinu sveta. Precestovať celý svet spočiatku vôbec nemal v zámere, dokonca cestovať začal pomerne neskoro - prvá jeho cesta do zahraničia bola, keď mal 20 rokov a vybral sa na štúdia do Londýna. Ako každý mladý človek, chcel zarábať tony peňazí, a tak po štúdiach začal pracovať na Wall Street, kde sa mu celkom dobre darilo. Po 8 rokoch si však uvedomil, že peniaze ho nerobia tak šťastným, ako si to predstavoval a odišiel z Wall Street, nemajúc predstavu, čo bude robiť ďalej.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Lee s Masai Warriors v Kenyi
Lee s Masai Warriors v Kenyi (zdroj: Všetky fotografie v tomto článku sú vlastníctvom Lee Abbamonteho a sú uverejnené s jeho súhlasom.)

Medzitým sa celý čas venoval cestovaniu, ktoré bolo jeho koníčkom od študentských čias. Neskôr sa na podnet priateľa rozhodol prekonať rekord a stať sa najmladším cestovateľom, ktorý navštívi všetky krajiny sveta. Povedal si, že nemá čo stratiť, keďže cestovanie miluje, a aj keď sa mu nepodarí trhnúť rekord, aspoň veľa uvidí a zažije. A veru zažil - bol postrelený v Lýbii, hral golf počas vojny v Afganistane, vyliezol na Mt. Kilimanjaro v Tanzánií, skočil 11 najvyšších skokov na svete v bungy jumpingu, splavoval rieku Zambezi v Zimbabwe, “navštívil” ohrozené horské gorily v Rwande, cestoval s britským Princom Harrym na Južný pól atdˇ, atdˇ.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
V Sheikh Zayed Grand Mosque in Abu Dhabi, UAE
V Sheikh Zayed Grand Mosque in Abu Dhabi, UAE (zdroj: Lee Abbamonte)

Ja som Leeho spoznala viac-menej náhodou na jednom seminári počas New York Travel Festival, kde bol jedným zo 4 prednášajúcich. Aj keď na workshop som nešla kvôli nemu, čo čert nechcel, ukázalo sa, že jeho rady týkajúce sa cestovania, bloggovania, prístupu ku kritike na sociálnych sietiach a celkovo života vychádzajúce z jeho mnohoročnej skúsenosti a tvrdej reality, podávané jeho typickým humorom, ktorý by rozosmial aj mŕtveho, sa ukázali najcennejšie.

Lee pokrytý bielym blatom v Rock Island of Palau
Lee pokrytý bielym blatom v Rock Island of Palau (zdroj: Lee Abbamonte)

Okrem toho, keďže sme povahovo “trochu” rozdielni - ja mám skôr sklony k ležérnemu životnému štýlu a ruku na srdce, nie je žiaden zázrak, ak ma rozrobený projekt v polovici prestane baviť, Leeho cieľavedomosť, húževnatosť a súťaživosť, na môj vkus občas až prehnaná, mi slúži ako dobrá inšpirácia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Je síce pravda, že Lee vymenil oblek finančníka z Wall Street za cargo-kraťasy, tričká a neodmysliteľnú New York Yankees šiltovku, ducha obchodníka však ani náhodou nezavesil na klinec. To má jednoducho v krvi. Biznis je biznis, a vtedy idú všetky srandy bokom. A tak nie div, že sa stal uznávaným cestovným expertom s pravidelnými vstupmi na mnohých televíznych kanáloch, nafilmoval show na Travel Chanel, snáď neexistujú významné americké noviny alebo časopis, ktorý by s nim neviedol rozhovor, alebo aspoň nepísal o ňom.

V Havane, na Kube
V Havane, na Kube (zdroj: Lee Abbamonte)

Prejdime ale k jeho poslednej veľkej výprave na Severný pól:

Nie veľa ľudí sa môže pochváliť, že stálo na Severnom aj Južnom póle. Dosiahnutie ktorého bolo náročnejšie?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Obidve mali svoje výzvy, všetky polárne expedície sú výzvy, keďže je tak veľa aspektov, ktoré sú mimo tvojej kontroly. Pre mňa však bol väčšou výzvou Južný pól, keďže sa mi ho nepodarilo dobyť na prvýkrát, a druhý pokus tiež takmer nevyšiel. Je to hrozne cestovať takú diaľku a naraziť na toľko nepredvídaných komplikácií v logistike. Ale o to sladší bol pocit, keď som nakoniec dosiahol cieľ.

Môžeš stručne opísať expedíciu na Severný pól?

Letel som z Longyearbyen vo Svalbarde v Nórsku ruským nákladným lietadlom Antonov AN-74 na ruskú základňu Barneo, ktorá je vybudovaná na obrovskej plávajúcej kryhe a potom ruskou vojenskou helikoptérou na Severný pól.

Lee na Severnom póle
Lee na Severnom póle (zdroj: Lee Abbamonte)

Bol počas expedície určitý okamih, keď si si pomyslel: “Hm. Myslím, že to nedáme.” ?

Jasne, určite sme mali pochybnosti, keď naše lety boli odvolávané, kvôli trhlinám v ľade. S tým nič nenarobíš, a tak tam definitívne bola dosť veľká pravdepodobnosť, že nebudeme môcť dôjsť do cieľa.

Porovnávajúc cestu na Južný a Severný pól, ktorá expedícia bola pre teba emocionálnejšia a prečo?

Obidve boli veľmi emocionálne, je to veľmi intenzívny pocit, ktorý ide poriadne do hĺbky dosiahnuť niečo tak ťažké a nezvyčajné. Ale ak by som mal vybrať jeden, povedal by som, že výprava na Južný pól, keďže zakaždým to bolo strašne stresujúce a poprvýkrát to nevyšlo.
( Jednou z príčin zlyhania prvej expedície na Južný pól bola účasť britského Princa Harryho na výprave. Podrobnejšie sa o nevydarenej prvej a strastiplnej druhej expedícii môžete dočítať na jeho webstránke, kde nájdete aj detailný opis jeho výpravy na Severný pól)

Lee na Južnom póle
Lee na Južnom póle (zdroj: Lee Abbamonte)

Okrem samotného dosiahnutia Severného pólu, ktorý bol pre teba najnezabudnuteľnejší moment počas expedície?

Dobytie Severného pólu spolu so svojimi priateľmi je tak super, že to sa nedá ani opísať.

Na Severný pól si išiel s ‘Quark Expeditions’ - tour-operátorom, ktorý sa špecializuje na expedície na Severný a Južný Pól. Koľko stojí cesta na osobu a sú nejaké podmienky, ktoré musia záujemci o cestu spĺňať?

Cesta s Quark stojí zhruba $ 18 000, a cestovať môže prakticky každý, žiadne extra predpoklady sa od cestovateľov nevyžadujú. Pred cestou sme však museli absolvovať sériu inštrukcií a webinárov.

Na Severnom póle to bez vodky jednoducho nejde :-)
Na Severnom póle to bez vodky jednoducho nejde :-) (zdroj: Lee Abbamonte)

Akú špeciálnu výstroj a pomôcky si použil na výprave?

Polárna výstroj ako expedičné čižmy Baffin sú nevyhnutnosť a viacvrstvové oblečenie z merinovej vlny je veľmi dôležité - ja som na každej svojej polárnej expedícii mal oblečenie značky Icebreaker a neviem si ho vynachváliť. Takisto dobrá čiapka a dobré okuliare sú veľmi dôležité, pretože je tam naozaj zima a slnko odrážajúce sa od ľadu “vypaľuje” oči.

Poznajúc ťa ako človeka, ktorý miluje výzvy, nebola pre teba expedícia s tour-operátorom príliš ľahká? :-) Neuvažuješ o tom, že by si si cestu zopakoval, ale tentokrát nejakým ešte náročnejším spôsobom napr. na lyžiach?

Haha, to vôbec nebolo ľahké! Žartuješ? To bola hotová emocionálna horská dráha. A keďže ja nelyžujem, tak nie, tento spôsob u mňa neprichádza do úvahy, plus so všetkými tými dierami v ľade, veď to musí byť príšerne!

Polárne medvede sa nikoho neboja, pretože sú jedinými dravcami v okolí. Preto je zakázané vychádzať z tábora bez zbrane. Dokonca niekedy ani kalašnikov nemusí byť účinnou ochranou.
Polárne medvede sa nikoho neboja, pretože sú jedinými dravcami v okolí. Preto je zakázané vychádzať z tábora bez zbrane. Dokonca niekedy ani kalašnikov nemusí byť účinnou ochranou. (zdroj: Lee Abbamonte)

Veľa sa dnes hovorí o globálnom otepľovaní. Ako účastníci polárnych expedícii, zaznamenali ste nejaké enviromentálne zmeny?

Videli sme jasné dôsledky globálneho otepľovania - pukliny v ľade okolo Severného pólu. Ľad je oveľa tenší ako bol predtým, tým pádom je pod väčším tlakom, a to spôsobuje pukliny. Okrem toho, teplota na Severnom póle bola oveľa vyššia, ako sme očakávali. Ja som si dokonca dal dole čiapku a rukavice a bol bez nich takmer dve minúty, než som začal mať pocit, že mi ide odpadnúť ruka od zimy.

Kde sa chystáš najbližšie?

Momentálne som na chvíľu v Európe, potom idem späť domov do New Yorku, kde ma čaká veľa závazkov voči médiam. Čoskoro po ich splnení sa začnú nové dobrodružstva. V medzičase dokončujem posledné detaily na výstup na Mount Elbrus, najvyšší končiar v Európe (5 642m, jeden zo Seven Summits), ktorý plánujem pokoriť v lete.

O fascinujúcich dobrodružstvách Lee Abbamonteho sa viac dozviete na: 

Website: http://www.leeabbamonte.com 

Instagram: http://www.instagram.com/leeabbamonte 

Ruská základňa Barneo sa každoročne buduje na plávajúcej kryhe na 89. rovnobežke, približne 100 km od Severného pólu.
Ruská základňa Barneo sa každoročne buduje na plávajúcej kryhe na 89. rovnobežke, približne 100 km od Severného pólu. (zdroj: Lee Abbamonte)
Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu