Silvester na Times Square v New Yorku: Životný sen alebo nočná mora?

Autor: Alena Miklošová | 2.1.2016 o 16:10 | Karma článku: 11,89 | Prečítané:  4863x

Silvestra na Times Square sa každoročne zúčastňuje okolo milióna ľudí z celého sveta a ďalšie milióny o tom snívajú. Patríte k nim? Nuž, pozrime sa, ako to tam skutočne vyzerá. 

Populárne silvestrovské oslavy na najznámejšom námestí sveta nie sú žiadnym vynálezom posledných rokov.

Trvajú už od roku 1904. Predtým sa Times Square nazýval ešte Longacre Square. Prekrstenie prišlo s presťahovaním sa vedenia novín The New York Times do budovy Times Tower na križovatke 42nd Street, Broadway a 7th Avenue. Majiteľ novín nešetril peniazmi a v rámci reklamy pre svoje noviny usporiadal veľkolepé oslavy Silvestra.

Na oslavy prišlo 200 tisíc ľudí a úspech bol nesmierny. Po dvoch rokoch osláv preslávených divokými ohňostrojmi, tisíckami rapkáčov a radostnou náladou, mesto zakázalo ohňostroje. Bolo treba vymyslieť niečo nové. Inšpiráciou sa stali "časové gule", ktoré existovali už dávno a mali veľmi praktickú úlohu. Prvá takáto guľa bola nainštalovaná na vrchole Anglického Kráľovského Observatória v Greenwichi v roku 1883. Táto guľa letela k zemi každý deň presne o jednej popoludní a podľa nej kapitáni na lodiach kotviacich v prístave nastavovali svoje chronometre.

Prvá "silvestrovská" guľa bola vyrobená z kovu, dreva a sto 25-wattových žiaroviek. Vážila 700 poundov (približne 320 kíl) a svoju premiéru mala v roku 1907. Od roku 1907 dodnes bola tradícia prerušená len dvakrát - v roku 1942 a 1943 - z pochopiteľných príčin.

A ako to vyzerá dnes?

Rozlúčka so starým rokom začína pár dní pred 31. decembrom akciou zvanou Good Riddance Day, počas ktorej sa newyorčania pod heslom ZOŠROTUJ a ZABUDNI zbavujú nepríjemných spomienok a pocitov. Obyvatelia New Yorku majú možnosť priniesť veci, ktoré sa im spájajú s nepríjemnými pocitmi v minulosti, alebo len jednoducho napísať na hlavičkový papier poskytnutý organizátormi akcie, na čo by najradšej vo svojom živote navždy zabudli a zošrotovať ich na Times Squares. 

Táto činnosť má korene v starej španielskej kultúre. Aj keď v Južnej Amerike to robili trochu ináč - na konci roka plnili predmetmi handrové bábky a potom ich pálili - podstata je tá istá.

Po odstránení odstránení zlých, či zahanbujúcich spomienok sa v mysli a srdci vytvára voľný priestor na prijatie nového a dobrého. Keďže pre každého to znamená niečo iné, všetci návštevníci námestia, môžu svoje sny, túžby a nádeje napísať na malé, farebné kúsočky papiera - konfety, ktoré sa o polnoci zhadzujú zo striech mrakodrapov, a Times Square pokryje 1 tona farebnéhu snehu ľudských želaní.

Samotné silvestrovské oslavy sú prístupné každému a zdarma.

Miliónová účasť vítania nového roku však prakticky znamená, že ak chcete, aby sa vám ušlo, čo len trochu slušné miesto, musíte prísť na Times Square okolo poludnia. Príchod okolo štvrtej - piatej je už beznádejný. Námestie a priľahlé ulice sú uzavreté a pod prísnou kontrolou polície a tajných služieb. Pred vstupom do uzavretého priestoru si musíte vystáť dlhočizný rad. Každý jeden účastník totiž prechádza osobnou prehliadkou a nie jednou. Do areálu si nesmiete priniesť žiadne tašky, o ruksakoch už ani nehovoriac. Povolené sú len menšie ženské kabelky, aj tie sú starostlivo prehliadané. Ak máte so sebou väčšiu tašku (aj keď v nej v podstate nič nemáte), musíte sa rozhodnúť - alebo sa vzdáte tašky alebo Silvestra. 

Po zosilnených bezpečnostných opatreniach v dôsledku nedávnych teroristických udalostí v Paríži a Kalifornii, je absolútne nemysliteľné sa zásobiť jedlom a pitím na dlhé hodiny čakania do polnoci. Nielenže vám nedovolia priniesť si do areálu niečo “tvrdšie” na rozprúdenie pomaly ale isto sa na ľad meniacej krvi (pitie alkoholu na verejnosti je v New Yorku trestné), ale vám nedovolia si priniesť ani fľašu vody. A to nezabúdajte na takú maličkosť, akým je fakt, že na mieste nie sú verejné záchody, a ak vás plný mechúr prinúti odísť, vrátiť sa na pôvodné miesto je nemysliteľné.

Jediným ako tak prijateľným spôsobom ako prežiť Silvestra na Times Square je rezervovať si izbu v niektorom hoteli na námesti, alebo kúpiť silvestrovskú večeru v niektorej z priľahlých reštaurácii. Tie sú však vypredané dlho pred spomenutou udalosťou a ceny nie sú veľmi ľudové.

Približne okolo šiestej večer sa guľa vyzdvihne do výšky zhruba 25 metrov a zažne. Medzi ôsmou a dvanástou sa konajú hudobné predstavenia, ktoré si však užijú len tí s najlepšími miestami. Presne o 23:59 sa silvestrovská guľa vydá na svoju šesťdesiat-sekundovú cestu nadol a svojím "prásknutím" o zem odštartuje nový rok. A je po celej paráde!!!!! Hej, ešte sa chvíľu môžete výskať, objímať a bozkávať sa s cudzími ľuďmi, ale to je tak naozaj všetko.

Premrznutí do špiku kostí, hladní, smädní, s plným mechúrom a potajomky pravdepodobne aj poriadne napálení sa môžete vybrať na nekonečnú cestu domov preplneným metrom, ktoré nejazdí tak často ako vo všedné dni.

Stále ste presvedčení, že silvestrovať na Times Square je super?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?