Plusy a mínusy One World Observatory v New Yorku

Autor: Alena Miklošová | 13.6.2015 o 7:46 | (upravené 13.6.2015 o 7:56) Karma článku: 6,41 | Prečítané:  1497x

Stoštyri poschodová budova One World Trade Center, ktorá je najvyššou budovou na západnej pologuli a štvrtou na svete, konečne otvorila dvere na svojom Observatóriu.  Je to však naozaj ďalšie "must-see" miesto? 

Trvalo dlhých 14 rokov znovu plne zrekonštruovať plochu bývalého World Trade Centra, výsledok je ale pozoruhodný:

1 WTC má 104 poschodia, je o takmer 122 metrov vyššia ako pôvodné Twin Towers a je po Burj Khalifa (Dubai, Spojené Arabské Emiráty),  Abraj Al Bait (Mecca, Saudská Arábia) and Shanghai Tower (Shangai, China) štvrtou najvyššou budovou na svete.   

Technické parametre budovy sú fascinujúce, ale nie o tom som chcela.

Samotné observatórium sa nachádza na 100., 101. a 102. poschodí. Po prejdení bezpečnostnou kontrolou letištného typu, ktorá je dnes už štandardom vo všetkých hlavných newyorských turistických atrakciách, sa prechádza koridorom. V ňom majú návštevníci možnosť sa dozvedieť o výstavbe WTC prostredníctvom programu  “Hlasy”. 

Program pokračuje prechádzkou cez “Základy” budovy. 

Do observatória vedie 5 špeciálnych výťahov bez tlačitok. Steny kabín výťahov sú pokryté LED obrazovkami, na ktorých sa počas jazdy premietajú dejiny New Yorku od jeho vzniku až po súčasnosť, takže vôbec nemáte pocit, že ste vo výťahu, ale skôr že letíte časom. Slovíčko letíte je tu viac ako na mieste, keďže výťah sa z prízemia na 102. poschodie dostane za 47 sekúnd.

 

Prehliadka observatória začína na 102. poschodí, premietaním krátkeho filmu, ktorý skôr približuje energiu mesta než podáva konkrétne informácie. Po skončení filmu sa panely, na ktorých sa premieta zdvihnú a naskytne sa skutočný pohľad na mesto. Za dobrého počasia je viditeľnosť až 80 km. 

Väčšina 102. poschodia je však uzavretá a vyhradená pre súkromné akcie.

Na 101. sa nachádza reštaurácia a kaviareň. Hlavná časť observatória je na 100. poschodí, kde sa návštevníkom ponúka úžasný pohľad na všetky svetové strany.

Súčasťou observatória je tzv. “Sky portál”, čo je vlastne 4-metrový sklený disk, pod ktorým máte možnosť vidieť, čo sa momentálne odohráva na newyorských uliciach. To vytvára zaujímavý efekt, ako keby ste sa vznášali nad mestom.

Okrem panoramatického výhľadu na mesto sa návštevníci môžu bližšie zoznámiť s jednotlivými časťami mesta a konkrétnymi turistickými pamätihodnosťami prostredníctvom “City pulse”. Ide vlastne o interaktívny kruh HD video-obrazoviek spojeného s výkladom turistického sprievodcu.

 

Takže: Ísť alebo neísť?

V prípade, že sa o zázraky architektúry a modernej techniky zaujímate či už z profesionálneho hľadiska, alebo je to vaše hobby - niet o čom diskutovať. Mali ste tam byť už včera.

Ak však patríte k radovým turistom, do New Yorku sa chystáte po prvýkrát a rozmýšľate, na ktorú z troch vyhliadkových plošín sa vybrať - rozhodnutie nie je až také jednoznačné.

 

Posúďte sami:

One World Observatory - vyhliadková plošina sa nachádza na 100., 101. a 102. poschodí. Vstupenka stojí $32. 

Podľa mňa,  najväčším mínusom nového observatória je, že v ňom neexistuje otvorená vyhliadková plošina. Výhľad môže byť neviem ako očarujúci, ale spoza skla to predsa len nie je to pravé orechové. 

Empire State Building - legendárna budova má dve vyhliadkové plošiny. Otvorenú terasu na 86. poschodí a zasklenú na 102. poschodí. Vstupenka na 86.poschodie stojí $32, na obidve plošiny $52. 

Top of the Rock - observatórium v Rockefellerovom Centre má vyhliadkové plošiny na 67., 69. a kompletne otvorenú plošinu na 70. poschodí. Vstupné je $30.

Napriek tomu, že rozdiel vo výške, kde sa nachádzajú vyhliadkové plošiny, vyzerá byť výrazný, nespôsobuje až tak obrovský rozdiel vo výhľade. 

 

Mojou najobľúbenejšou vyhliadkovou plošinou je Top of the Rock. Keďže sa nachádza v strede mesta je z nej nádherný výhľad na Central Park a Empire State Building. Fakt, že je najnižšie položenou vyhliadkou plošinou nepovažujem za nevýhodu, skôr naopak. Okrem toho, že máte výhľad na celý New York, môžete takisto vidieť budovy v blízkom okolí z vtáčej perspektívy. Z One World Observatory sa všetko zdá byť príliš vzdialené a malé.

 

Chystáte sa do One World Observatory? Boli ste na Empire State Building alebo Top of the Rock - aké sú vaše dojmy a skúsenosti?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?