reklama

Plusy a mínusy One World Observatory v New Yorku

Stoštyri poschodová budova One World Trade Center, ktorá je najvyššou budovou na západnej pologuli a štvrtou na svete, konečne otvorila dvere na svojom Observatóriu.  Je to však naozaj ďalšie must-see miesto?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Trvalo dlhých 14 rokov znovu plne zrekonštruovať plochu bývalého World Trade Centra, výsledok je ale pozoruhodný:

1 WTC má 104 poschodia, je o takmer 122 metrov vyššia ako pôvodné Twin Towers a je po Burj Khalifa (Dubai, Spojené Arabské Emiráty), Abraj Al Bait (Mecca, Saudská Arábia) and Shanghai Tower (Shangai, China) štvrtou najvyššou budovou na svete. 

Technické parametre budovy sú fascinujúce, ale nie o tom som chcela.

One World Trade Center
One World Trade Center (zdroj: Alena Miklošová)

Samotné observatórium sa nachádza na 100., 101. a 102. poschodí. Po prejdení bezpečnostnou kontrolou letištného typu, ktorá je dnes už štandardom vo všetkých hlavných newyorských turistických atrakciách, sa prechádza koridorom. V ňom majú návštevníci možnosť sa dozvedieť o výstavbe WTC prostredníctvom programu “Hlasy”. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Program pokračuje prechádzkou cez “Základy” budovy. 

Do observatória vedie 5 špeciálnych výťahov bez tlačitok. Steny kabín výťahov sú pokryté LED obrazovkami, na ktorých sa počas jazdy premietajú dejiny New Yorku od jeho vzniku až po súčasnosť, takže vôbec nemáte pocit, že ste vo výťahu, ale skôr že letíte časom. Slovíčko letíte je tu viac ako na mieste, keďže výťah sa z prízemia na 102. poschodie dostane za 47 sekúnd.

Vchod do One World Observatory
Vchod do One World Observatory (zdroj: Alena Miklošová)

Prehliadka observatória začína na 102. poschodí, premietaním krátkeho filmu, ktorý skôr približuje energiu mesta než podáva konkrétne informácie. Po skončení filmu sa panely, na ktorých sa premieta zdvihnú a naskytne sa skutočný pohľad na mesto. Za dobrého počasia je viditeľnosť až 80 km. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Väčšina 102. poschodia je však uzavretá a vyhradená pre súkromné akcie.

One World Observatory - premietanie film o New Yorku na 102. poschodí
One World Observatory - premietanie film o New Yorku na 102. poschodí (zdroj: Alena Miklošová)

Na 101. sa nachádza reštaurácia a kaviareň. Hlavná časť observatória je na 100. poschodí, kde sa návštevníkom ponúka úžasný pohľad na všetky svetové strany.

Súčasťou observatória je tzv. “Sky portál”, čo je vlastne 4-metrový sklený disk, pod ktorým máte možnosť vidieť, čo sa momentálne odohráva na newyorských uliciach. To vytvára zaujímavý efekt, ako keby ste sa vznášali nad mestom.

Sky portal
Sky portal (zdroj: Alena Miklošová)

Okrem panoramatického výhľadu na mesto sa návštevníci môžu bližšie zoznámiť s jednotlivými časťami mesta a konkrétnymi turistickými pamätihodnosťami prostredníctvom “City pulse”. Ide vlastne o interaktívny kruh HD video-obrazoviek spojeného s výkladom turistického sprievodcu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
One World Observatory - City pulse
One World Observatory - City pulse (zdroj: Alena Miklošová)

Takže: Ísť alebo neísť?

V prípade, že sa o zázraky architektúry a modernej techniky zaujímate či už z profesionálneho hľadiska, alebo je to vaše hobby - niet o čom diskutovať. Mali ste tam byť už včera.

Ak však patríte k radovým turistom, do New Yorku sa chystáte po prvýkrát a rozmýšľate, na ktorú z troch vyhliadkových plošín sa vybrať - rozhodnutie nie je až také jednoznačné.

Výhľad z One World Observatory
Výhľad z One World Observatory (zdroj: Alena Miklošová)

Posúďte sami:

One World Observatory - vyhliadková plošina sa nachádza na 100., 101. a 102. poschodí. Vstupenka stojí $32. 

Podľa mňa, najväčším mínusom nového observatória je, že v ňom neexistuje otvorená vyhliadková plošina. Výhľad môže byť neviem ako očarujúci, ale spoza skla to predsa len nie je to pravé orechové. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Empire State Building - legendárna budova má dve vyhliadkové plošiny. Otvorenú terasu na 86. poschodí a zasklenú na 102. poschodí. Vstupenka na 86.poschodie stojí $32, na obidve plošiny $52. 

Top of the Rock - observatórium v Rockefellerovom Centre má vyhliadkové plošiny na 67., 69. a kompletne otvorenú plošinu na 70. poschodí. Vstupné je $30.

Napriek tomu, že rozdiel vo výške, kde sa nachádzajú vyhliadkové plošiny, vyzerá byť výrazný, nespôsobuje až tak obrovský rozdiel vo výhľade. 

Výhľad z One World Observatory
Výhľad z One World Observatory (zdroj: Alena Miklošová)

Mojou najobľúbenejšou vyhliadkovou plošinou je Top of the Rock. Keďže sa nachádza v strede mesta je z nej nádherný výhľad na Central Park a Empire State Building. Fakt, že je najnižšie položenou vyhliadkou plošinou nepovažujem za nevýhodu, skôr naopak. Okrem toho, že máte výhľad na celý New York, môžete takisto vidieť budovy v blízkom okolí z vtáčej perspektívy. Z One World Observatory sa všetko zdá byť príliš vzdialené a malé.

Chystáte sa do One World Observatory? Boli ste na Empire State Building alebo Top of the Rock - aké sú vaše dojmy a skúsenosti?

Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu