O alkoholikovi, ktorý namaľoval obraz za $ 140 miliónov (a jeho múzeu).

Autor: Alena Miklošová | 17.7.2014 o 4:15 | (upravené 17.7.2014 o 4:20) Karma článku: 9,25 | Prečítané:  2567x

Poniektorí označovali jeho diela ako zlý vtip, iní ho považovali za najväčšieho amerického maliara. Bez ohľadu na to, ku ktorej strane skôr inklinujete, fakt je jeden: Jeho obraz No.5 sa predal za 140 mil. dolárov a do roku 2011 bol najdrahším obrazom sveta. (A nebol to jediný jeho obraz, ktorý má hodnotu desiatok miliónov dolárov) Maľovanie je sebaobjavovanie. Každý dobrý maliar maľuje to, čím je.” vyhlasoval samotný umelec, a jeho na prvý pohľad chaotické obrazy sú podľa všetkého verným zrkadlom mysle a duše maliara, ktorý od mlada trpel ťažkými depresiami a mal problémy s alkoholom.

Vylúčený z dvoch stredných škôl, zápasiaci s alkoholizmom od svojich sedemnástich rokov, mladý Paul Jackson sa podľa vzoru svojho brata Charlesa presťahoval do New Yorku a študoval umenie na Art Students League. Po skončení štúdia, v snahe vysporiadať sa so svojím stále sa zhoršujúcim alkoholizmom, sa podrobil štvorročnej psychoterapii, počas ktorej bol vedený vyjadrovať myšlienkové a pocitové pochody odohrávajúce sa vo jeho podvedomí prostredníctvom umenia.

Hektický spoločenský život v New Yorku mal však zlý vplyv na umelcov zdravotný stav, a tak sa krátko po svadbe s maliarkou Lee Krasnerovou, novomanželia presťahovali do The Springs - časti prímorskeho mestečka East Hampton na Long Island, kde si za požičané peniaze od Peggy Guggenheimovej bohatej zberateľky umenia, ktorá otvorila Pollockovi dvere do umeleckého sveta, kúpili takmer sa rozpadávajúci dom bez elektriny, kúrenia a tečúcej vody.

Napriek všetkému, nikde inde sa Pollock necítil šťastnejší, zdravší a kreativnejší. Obidvaja manželia milovali prostredie okolo svojho nového obydlia. Mnohé hodiny trávili prechádzkami v lese, alebo pozdĺž blízkej pláže, či len sedeli na zadnej verande a vychutnávali blahodárny pokoj a pohľad na krásu prírody, ktorá ich obklopovala.

Práve tu v bývalej stodole upravenej na primitívne štúdio, vytvoril slávny umelec počas dvoch rokov bez kvapky alkoholu svoje najvýznamnejšie diela.

“Moderný umelec vyjadruje svoj vnútorný svet - energiu, dynamiku a ďalšie sily, ktoré ním hýbu.” (J. Pollock)

Cieľom Abstraktného Expresionizmu, ktorý vznikol v USA po Druhej svetovej vojne, a ku ktorému sa Pollock radil, nebolo zobraziť to čo umelec videl, ale vyjadriť to, čo pociťoval pri pohľade na daný objekt. Pollockova jedinečnosť spočívala v technike, akou tento cieľ dosahoval. Jeho spôsob maľovania bol v umeleckom svete dovtedy niečim nevídaným.

 

 

Obrovské kusy plátna rozprestieral na zem, aby mal k obrazu prístup zo všetkých štyroch strán. Namiesto štetcov používal paličky, nahadzovačky, plechovky s dierou na spodku a nože na aplikovanie farieb. Typické olejové farby z túb miešal s riedkymi, obyčajnými farbami na maľovanie stien, a takto zriedené farby kvapkal, lial, hádzal, fŕkal, či striekal na plátno. Do malieb pridával piesok, rozbité sklíčka, triesky, či dokonca cigaretové ohorky. Tieto objekty väčšinou pridával úmyselne, ale ak náhodou niečo spadlo na obraz náhodne, a výsledný efekt ho zaujal, nechal to tak. Každé jeho dielo je výsledkom spontánneho rozhodnutia a zobrazením jeho momentálneho vnútorneho rozpoloženia. Nekonečné, rôzne sa točiace línie, postriekané žiarivými farbami zobrazujú pohyb jeho tela, jeho tanec okolo plátna.

“Maľba má svoj vlastný život. Ja ju len nechávam sa vyjadriť cezo mňa” , vysvetľoval umelec.

Jeho jedinečný štýl mu priniesol nielen významné miesto v dejinách umenia a zaradil ho ako jedného z najvýznamnejších predstaviteľov Abstraktného Expresionizmu, ale dokonca sa o ňom uvažuje aj ako o najlepšom americkom maliarovi 20. storočia.

 

“Maľovanie nie je problém. Problém je, čo robiť, keď nemaľuješ.” (J. Pollock)

Jeho raketová cesta ku sláve mala aj - ako ináč - tienisté stránky. Zvyšujúce sa požiadavky od galérií, ktoré sa dožadovali ďalších a ďalších diel a rozpadajúci sa vzťah s manželkou, vyústil do ťažkých depresií, ktoré zaháňal v náručí milenky a utápal v mori alkoholu. Osudnou sa mu stala jeho cesta na večierok s milenkou a jej priateľkou. Šoférovanie v opilom stave nezvládol. Haváriu prežila iba milenka. Jackson Pollock zahynul ako 44-ročný.

 

Dom a Štúdio v The Springs (East Hampton) kde žil a tvoril Jackson Pollock je dnes Národnou Historickou Pamiatkou a slúži ako múzeum. Jednoduchý, dvojposchodový dom má na prízemí kuchyňu, jedáleň a knižnicu s maliarovými obľúbenými knihami, jeho hi-fi fonografom a zbierkou jazzových platní.

 

Na poschodí je spálňa, izba, ktorá slúžila ako manželkin ateliér a kúpeľňa. Tá bola pribudovaná ale oveľa neskôr. Spočiatku bola sprcha a záchod na dvore. Všetok nábytok a osobné predmety sú z čias, keď v ňom maliar žil so svojou manželkou, doplnené o kusy, ktoré zakúpila manželka po Jacksonovej smrti v roku 1956. Steny zdobia obrazy z raného obdobia Pollockovej tvorby a obrazy Lee Krasnerovej.

 

V Štúdiu je najunikátnejšia podlaha, ktorá dodnes dokumentuje proces umelcovej tvorby - rozstriekané farby, ktoré počas maľovania presiahli okraj plátna. Pri dôkladnejšom skúmaní podlahy sú viditeľné sklíčka, či iné elementy, (vrátané odtlačkov Pollackovych bosých chodidiel), ktoré boli súčasťou niektorých jeho slávnych diel. V snahe predísť poškodeniu podlahy, všetci návštevníci sa musia vyzuť a obuť si špeciálnu obuv. Ďalšou vzácnosťou sú umelcove topánky postriekané farbami, ale nájdete tu aj Jacksonove farby a pomôcky, ktoré používal.

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?