O novom Múzeu 9/11 v New Yorku

Autor: Alena Miklošová | 21.6.2014 o 7:33 | (upravené 7.7.2014 o 2:30) Karma článku: 6,47 | Prečítané:  904x

Dvadsaťjeden metrov pod povrchom zeme, priamo v útrobách základov bývalého World Trade Centra, plné spomienok, ktoré by som najradšej raz a navždy vymazala zo svojej pamäti - nie div, že do najnovšieho newyorského múzea otvoreného pred necelým mesiacom som nadšene neutekala medzi prvými. Práve naopak. Plánovanú návštevu som párkrát preložila. Profesionálna zvedavosť však nakoniec zvíťazila.

Národný Pamätník a Múzeum 11. septembra, ako znie oficiálny názov, je kombináciou inovačného múzea, pamätníka a miesta posledného odpočinku väčšiny obetí tragédie.

Architekti si skutočne na svojom diele dali záležať a symbolizmus dizajnu vás osloví už vo vstupnej hale. Sklená budova s výhľadom na nebo je metaforou slnečného rána, akým bolo ráno 11.septembra 2001. 

Hneď po prechode cez bezpečnostnú prehliadku letištného typu sa eskalátormi schádza do podzemia - 10 000 m2 obrovskej "katedrály utrpenia", kde prostredníctvom 10 313 artefaktov, vrátane 2 136 archívnych dokumentov a 37 obrovských výstavných exponátov je prerozprávaný príbeh jedného dňa neskorého leta a jeho rýchlej zmeny od perfektného začiatku na peklo na zemi.

Pri eskalátori sa nachádza prvý z obrovských exponátov  - jeden z oporných stĺpov, nazývaných tridents, keďže tie sa približne okolo piateho poschodia delili na tri časti. Každá veža Twin Towers (Dvojičiek) mala 76 takýchto oporných stĺpov.

Z ďalších veľkých výstavných kusov sú najzaujímavejšie:

Zvyšok 110 metrov dlhej televíznej a rádiovej antény, ktorá bola umiestnená na vrchole Severnej veže a zabezpečovala príjem televízneho a rádioveho signálu pre celý New York.

 

Vrak požiarnického auta - Po útoku na Južnú vežu sa prvé záchranné čaty požiarnikov a zdravotníkov náhlili na pomoc ľuďom uviaznutým v budove. Nanešťastie väčšina týchto záchranárov zahynula, keď sa obidve budovy zosypali. Na fotografii je požiarnické auto, ktorého predná časť bola úplne zdemolovaná po spadnutí Severnej veže.

Posledný stĺp, ktorý bol odstránený z rumovisk WTC. Znamenal oficiálne ukončenie deväťmesačného obdobia záchranárskych prác a odstraňovania ruín. Pôvodne stál pri výťahoch v Južnej veži a predpokladá sa, že mnohí záchrancovia zahynuli v jeho blízkom okolí. S jeho odstránením sa skončila aj akákoľvek nádej na nájdenie  pozostatkov obetí.

 

Srdcom múzea sú dve expozície:

"In Memoriam" je meditatívny priestor vyhradený výlučne pamiatke zosnulých.

Ľudia, ktorí zahynuli 11. septembra 2001, sa v spleti neskorších politických debát a kontroverzných teórii, akosi nechtiac scvrkli na anonymné číslo.

Práve táto časť Múzea cez fotografie všetkých 2 983 obetí, interaktívne panely s ich  životopisnými údajmi a audio-vizuálnymi spomienkami na nebohých, poskytnuté ich najdrahšími, prinavracia každej jednotlivej obeti ľudský rozmer, vyzdvihuje jeho či jej jedinečnosť a rešpektuje obrovskú bolesť ich pozostalých.

Definitívne najsilnejšia je expozícia "September, 11". Detailný záznam traumatických udalosti tohto dňa je tak emocionálny, že sa neodporúča pre deti mladšie ako 10 rokov.

Po vstupe do tejto miestnosti som sa v priebehu sekundy vrátila do obdobia spred 13 rokov a spomienky udreli naplno. Z monitorov Matt Lauer a Katie Couric vysielali všedné, ranné, televízne spravodajstvo náhle prerušené tragickou správou, a ja som sa v duchu znovu ocitla vo svojej obývačke sledujúc presne to isté spravodajstvo, či s hrôzou a odmietajúc veriť vlastným očiam pozorovala z mojej terasy kolaps Severnej veže.

Záznamy priamych prenosov ľudí vyskakujúcich z vrchných poschodí horiacich Dvojičiek, zúfalé plagáty s fotografiami nezvestných rodičov a detí, ktorými v tých dňoch boli oblepené celé ulice, vystavené zakrvavené osobné predmety a mnoho ďalších svedectiev tohto obdobia, robí návštevu Múzea nezabudnuteľnou aj pre tých, ktorí vtedy neboli priamo v New Yorku.

Na fotografii je záber zo zvyškov lietadla  American Airlines Flight 11 z Bostonu do Los Angeles. Lietadlo bolo jedným zo štyroch unesených lietadiel, malo na palube 76 pasažierov, 11 členov posádky, 5 z 19 únoscov a do Severnej veži vletelo o 8:46 ráno.

Depozitár s ďalšími 14 000 predmetmi obetí, ktoré boli neidentifikované, alebo sa k nim nikto neprihlásil, sa nachádza za 12 m vysokou stenou - mozaikou umelca Spencera Fincha, nazvanou "Trying To Remember the Color of the Sky on That September Morning". Mozaika sa skladá z 2 983 štvorcov talianskeho papiera Fabriano. Každý štvorec papiera je ručne maľovaný v inom odtieni modrej farby a reprezentuje jednotlivú obeť útoku.

Depozitár nie je prístupný verejnosti.

Okrem 9/11 Múzeum sa na ploche bývalého World Trade Centra nachádza aj Pamätník a budova One World Trade Center. 

Pamätník bol sprístupnený verejnosti v roku 2011 a tvoria ho dve fontány vyznačujúce miesta, kde stáli Twin Towers.

Mrakodrap One World Trade Center má byť otvorený v jeseni tohto roku. Svojou výškou 561 m (1776 ft - symbolizuje rok vyhlásenia nezávislosti Ameriky) a 104 poschodiami je najyššou budovou na západnej pologuli. Priestory majú slúžiť predovšetkým na kancelárske účely.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?