Kykuit: Vidiecke sídlo Rockefellerových

Autor: Alena Miklošová | 7.4.2014 o 1:26 | (upravené 21.7.2015 o 4:24) Karma článku: 9,46 | Prečítané:  1753x

Tridsaťšesť minút cesty expresným vlakom z newyorskej stanice Grand Central Terminál a ste bez cestovnej horúčky, milóna nepotrebných kufrov a hlavne prievanu v peňaženke v inom svete. Darmo, Rockefellerovci - najbohatšia naftársk

John Davidson Rockefeller bol americký olejový magnát a filantrop. Spoluzakladateľ olejovej spoločnosti Standard Oil Company a najbohatší muž sveta všetkých čias pochádzal z chudobnej nemecko-írskej emigrantskej rodiny žijúcej v Clevelande. John bol veľmi slušný, usilovný chlapec, ktorý sa rád učil a vynikal predovšetkým v matematike. Po ukončení 10-týždňového kurzu účtovníctva sa stal asistantom účtovníka vo veľkoobchode s potravinami. Jeho plat bol 5 centov denne a jeho snom zarobiť 100 000 dolárov a dožiť sa 100 rokov. Občianska vojna bola príležitosť, ktorú Rockefeller patrične využil. Vo veku 20 rokov vytvoril svoju vlastnú kolekciu výrobkov a z obchodného partnerstva s armádou vyťažil 250 000 dolárov. Peniaze investoval do ropnej rafinérie. Rockefeller nielen zdokonalil výrobu petroleja, ale z odpadu, ktorý pri výrobe vznikal sa mu podarilo vyrábať a predávať ešte ďalších 300 produktov. Spoločnosť Standard Oil Company sa vďaka jeho podnikateľskému talentu stala monopolnou a John D. Rockefeller sa už ako 38-ročný stal najbohatším mužom sveta. A len pre zaujímavosť treba dodať, že zomrel ako 97-ročný.

 

IMG_6064_res_res_res.JPG

 

Po presťahovaní rodiny z Clevelendu do New Yorku začal John D. Senior hľadať vhodný pozemok na vidieku pre dom, kde by rodina trávila jar a jeseň. Konečná voľba padla na Kykuit vo Westchester County, neďaleko New Yorku. Dom začali stavať okolo roku 1904, ale trvalo im hodnú chvíľu, kým sa doň nasťahovali, pretože starý pán Rockefeller sa nie veľmi zhodoval so svojím synom na tom, čo je pekné a pritom praktické. Vidiecké sídlo totiž malo slúžiť viac pre pohodlie najbližšej rodiny, ako manifestáciu ich bohatstva. Prvá verzia domu tesne pred ukončením bola takmer kompletne zbúraná a prebudovaná. S radikálnou prestavbou, doplnenou o úplne nový dizajn záhrad bol nakoniec Senior spokojný a Kykuit sa stal najobľúbenejším domom štyroch generácii rodiny Rockefellerových.

 

IMG_0017_res_res.JPG

 

 

 

Prichádzajúcich návštevníkov Kykuitu, hneď za hlavnou bránou, víta Fontána boha Okeánia. Je to replika originálu z Florencie z roku 1565. V mytológii Okeánus bol symbol univerzálnej sily vody a pralátkou všetkého. Staroveká tradícia vraví, že svet vznikol z Okeána a Tetidy, dvoch morských živlov.

Kykuitská replika súsošia bola vytvorená v Taliansku v r. 1913 a jej úlohou bolo zdôrazniť fakt, že rieke Hudson, jednej z najdôležitejších vodných ciest v Amerike, patrí taká pozícia ako riekam Níl, Ganges a Eufrates, ktoré zohrali významnú úlohu pri rozvoji ľudskej civilizácie.

 

Samotný dom má 40 priemerne veľkých miestností, vkusne ale pritom prekvapujúco striedmo zariadených štýlovým nábytkom, množstvom kníh, starožitným čínskym a európskym porcelánom, najmodernejšou technikou vtedajšej doby a neuveriteľnou zbierkou moderného umenia.

Prvou hlavnou miestnosťou v dome je "Pracovňa". Už samotná existencia tejto miestnosti v dome je nezvyčajným faktom. Vo vtedajšej dobe sa na vidiecke sídla jednoducho nechodilo pracovať. Nie však starý pán Rockefeller. Ten mal vypestovanú takú prísnu pracovnú disciplínu, že si nevedel predstaviť deň bez práce. V pracovni úradoval vždy po raňajkách a pred golfom.

Za čias jeho vnuka Nelsona pracovňa slúžila skôr ako "rodinná miestnosť", kde sa celá rodina schádzala pred večerou, pretriasali sa udalosti dňa, čítalo sa a spoločne sa pozeralo na televíziu, hlavne futbal.

 

Formálna časť domu je oddelená od súkromnej "Hudobnou miestnosťou", v ktorej za čias Johna D. Rockefellera Sr. i Jr. bol majestátny organ, nakoľko obaja milovali organovú hudbu a patrilo k rodinnej tradícii počúvať ju po nedeľnej večeri. Hrávať na organ prichádzali najlepší organisti z New Yorku.

 

kykuit2_res_res.jpg

 

Ďalšou zvláštnosťou je, že na rozdiel od iných vidieckých sídiel, dom nemá tanečnú sálu. Rockefellerovci boli striktní Baptisti, ktorí vo svojom dome nedovolili pitie a tancovanie.

 

V dome takisto chýba veľkolepé schodište, také príznačné pre odpočinkové príbytky tohto obdobia.

 

Aj keď dom bol vybudovaný vo veľmi tradičnom štýle, bol zariadený najmodernejším technickým vybavením tamojšieho obdobia. Vlastný generátor rozvádzal elektrický prúd po celom dome, ktorý mal tiež ústredné kúrenie, centrálny vysávací systém a telefón s vonkajšou i domovou linkou. Výťah bol jedným z prvých výťahov obsluhovaný stláčaním gombíkov a v kabínke bolo vbudované špeciálne sedadlo pre pani Rockefellerovú.

 

IMG_0044_res_res.JPG

 

Všetci Rockefellerovci boli veľkými zberateľmi moderného umenia a práve Abby Aldrich Rockefellerová, manželka Johna D. mladšieho spolu so svojimi dvoma priateľkami založili Múzeum moderného umenia v New Yorku. V samotnom dome v Kykuit sa nachádza 5 umeleckých galérii plných vzácnych originálov. K najcennejším patrí napr. 15 gobelínov, utkaných vo Francúzsku podľa Picassových obrazov, na špeciálnu objednávku Nelsona Rockefellera. Nelson bol priateľom Pabla Picassa. Každý vlnený  gobelín prešiel rukami a bol schválený samotným umelcom.  Najvzácnejší je gobelín "Dievča s mandolínou" utkaný z čistého hodvábu.

V zbierke tiež nájdete portréty Nelsona a jeho manželky vytvorené Andym Warholom, obrazy Marca Chagalla a mnoho iných.

Nelsonova zbierka 70 sôch, rozmiestnených v záhradach tvorí "vonkajšie múzeum moderného sochárstva" nesmiernej estetickej hodnoty.

 

 

IMG_0046_res_res.JPG

 

Záhrady Kykuitu sú vrcholným dielom amerického záhradného architekta Williama W. Boswortha, ktorý vyštudoval v prestížnej École des Beaux-Arts v Paríži a sú navrhnuté podľa vzoru talianskych záhrad. Tzv. "Park" sa rozkladá na ploche 100 ha a skladá sa z 11  záhrad, súčasťou ktorých sú terasy, fontány, pavilóny, klasické i moderné sochy. Za hlavné sa považujú: Ranná záhrada, Veľké schodište, Japonská záhrada, Talianska záhrada, Čajovňa, Vstupná záhrada s fontánou boha Okeánia, Chrám bohyne Afrodity, Záhrada ruží a Grotto.

 

 

IMG_0029_res_res.JPG

 

IMG_0034_res_res.JPG

 

IMG_0052_res_res.JPG

 

Posledná zastávka pri prechádzke po majetku rodiny Rockefellerových je v "Jazdiarni". Budova bola pôvodne stajňou pre kone a prístreškom pre koče.

John D. Rockefeller bol veľkým milovníkom koní a s obľubou jazdieval na koni, či súťažil v pretekoch konských záprahov. Jeho zbierka kočov obsahuje 16 nádherných, unikátnych kusov z konca 19. storočia.

"Jazdiareň" bola neskôr rozšírená o garáž pre kolekciu áut. V dnešnej zbierke historických automobilov je 13 áut, na ktorých sa vozievali Rockefellerovci. Snáď najpozoruhodnejším vozidlom je Ford Model S z roku 1907, alebo Nelsonova limuzína Chrysler z r. 1959 s poznávacou značkou "Governer".

 

IMG_0059_res_res.jpg

 
IMG_0055_res_res.JPG

Rozloha celého majetku rodiny Rockefellerových v Kykuit je 1 380 ha. Turistickým účelom slúži iba časť nazývaná "Park" (spomínaný dom a záhrady zaberajúce 101 ha). "Park" sa stal Národnou historickou pamiatkou v roku 1976.

Zvyšná časť majetku je naďalej obývaná členmi rodiny Rockefellerových.

 

IMG_0042_res_res.jpg

 

IMG_0047_res_res.JPG

 

 

Fotografie: Alena Miklošová

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?