O cestovaní a Travel Show v New Yorku

Autor: Alena Miklošová | 3.3.2014 o 15:44 | (upravené 3.3.2014 o 17:17) Karma článku: 6,27 | Prečítané:  683x

Uvádzať cestovanie ako jednu zo svojich záľub sa dnes stalo spoločenskou normou. Málokto (česť výnimkám) dokáže priznať, že jeho predstava ideálnej dovolenky je sedieť vyvalený v kresle pred televízorom s chladenou 12-kou v ruke a manželkou s deľmi za siedmimi horami a siedmimi dolami. A ruku na srdce, koľko žien by radšej uprednostnilo dovolenku osamote, vo svojej záhradke, pred otravovaním sa s neposlušnými deťmi a ufrflaným manželom niekde v neznesiteľnej horúčave pri mori. Ale čo by na to povedali susedia, či kolegyne v práci?

 

A tak sa statočne terigáme tisícky kilometrov na "vysnívanú dovolenku", povinne fotíme na každom rohu, aby sme potom fotkami zaplavili Facebook a otravovali všetkých naokolo, a bohapusto míňame ťažko zarobené peniaze na úplne nepotrebné veci.

Nechajme však sarkazmus sarkazmom a takýchto cestovateľov bokom, pretože klasické dovolenkové cestovanie má so skutočným cestovateľstvom asi toľko spoločného, ako Beverly Hills a Uganda.

 

New York Travel Show

 

 

 

"Turisti nevedia kde boli, cestovatelia nevedia, kam idú."

Paul Theroux

 

Každý skutočný cestovateľ, čo má len štipku sebaúcty, vyhýba sa turistickým centrám ako čert krížu a zamieri si to priamo medzi domorodcov. Nikoho netreba presviedčať, že aktivity podobného druhu sú sprevádzané rôznymi druhmi nebezpečenstva.

 

Najväčším "nebezpečím", aké sa však skôr alebo neskôr postaví do cesty každého "Marca Pola", je veľmi pravdepodobná možnosť zrútenia jeho viery. Ľudia veria v to, čo potrebujú, aby v tomto neistom a nepredvídateľnom živote úplne neprišli o rozum. Realizácia toho, že všetko čo sme doteraz verili, že je jedine správne, dobré, múdre, či pekné, nemusí byť pravda, rovná sa osobnému zemetraseniu najvyššieho stupňa Richterovej stupnice. Nie div, že väčšina ľudí sa tomu bráni zubami-nechtami. Strach z nového nás ženie do útoku, pri ktorom najčastejšími zbraňami sú urážanie, zosmiešňovanie a snaha zmeniť iných na "náš obraz". Strach z neznámeho nás lepí doma k stoličkám a sype z nás milión výhovoriek. Strach z neznámeho nás okráda o poznatky, skúsenosti a vieru v seba. Prekonanie toho strachu však prináša odmenu enormných rozmerov.

 

Vraví sa, že cestovateľstvo je choroba. Na rozdiel od iných, jej konečným dôsledkom nie je smrť, práve naopak - plnohodnotnejší život.

 

New York Travel Show

 

 

 

"Cestovanie ničí predsudky, fanatizmus a obmedzenosť."

Mark Twain

 

Neexistuje lepší spôsob, ako rýchlejšie a dokonalejšie spoznať svet, ľudí a hlavne samého seba. Cestovanie otvára oči, myseľ a srdcia. Len prostredníctvom neho si plne uvedomíme, že ak strhneme všetky nálepky a prestaneme ľudí deliť podľa rôznych smiešnych kategórii, akými sú jazyk, farba pokožky, hrúbka peňaženky, meno Boha a čo ja viem čo ešte, všetci sme rovnakí. Všetci sa rovnako smejeme, plačeme, milujeme alebo nenávidime, chceme viac peňazí, zdravie a dobro pre naše deti.

Iba na cestách spoznáme skryté stránky svojej osobnosti a s údivom budeme sledovať naše reakcie i pomalú, ale dôkladnú zmenu v našom myslení i konaní.

 

"Čo dosiahnutím cieľov získate, nie je natoľko dôležité ako to, čím sa v priebehu cesty k tým cieľom stanete."

 

 

Zig Ziglar

 


New York Travel Show

 

 

Prejdime ale z filozofickej do viac konkrétnej roviny. Jednou z báječných akcií, ktorá je nesmiernou inšpiráciou pre všetkých cestovateľov je The New York Times Travel Show. Koná sa každý rok v New Yorku a je najväčším podujatím svojho druhu v Severnej Amerike. Tohtoročná show sa konala minulý víkend a 500 predstaviteľov 150 krajín sa na nej snažilo predstaviť svoju krajinu a motivovať, čo najviac ľudí k návšteve práve ich štátu. Veď zisky z Cestovného ruchu  prinášajú obrovské peniaze do každej štátnej pokladnice  a  vytvárajú nové pracovné príležitosti. Keďže spôsobom prezentácie na Travel Show sa nekladú hranice, podujatie je naozaj pozoruhodné - kuchári vo veľkom vyvárajú a zasväcujú do tajov národných kuchýň, tancuje sa, spieva, rozdávajú sa prezentačné materiály od výmyslu sveta, konajú sa besedy s najväčšími odborníkmi v Cestovnom ruchu atď. Jednoducho show je jednou parádne veľkolepou oslavou cestovania, pretože:

 

"Cestovanie je život."

Hans Christian Andersen

 

New York Times Travel Show

 

Na záver už len jedna myšlienka. Pozorujúc aktivitu pri stánku Slovenska a porovnávajúc našu prezentáciu s činnosťou iných krajín, nevyhnutne sa vynára otázka: "Naozaj je Slovensko tak bohaté, že nepotrebuje príjmy z Cestovného ruchu?"

 

 

A ešte pár záberov z The New York Times Travel Show:

 

 

New York Times Travel Show

 

 

 

IMG_4538_res_res.JPG

 

 

New York Times Travel Show

 

New York Times Travel Show

 

New York Times Travel Show

 

 

 

 

Fotografie: Alena Miklošová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?