Grand Central Terminál: Najväčšia železničná stanica sveta.

Autor: Alena Miklošová | 15.12.2013 o 18:03 | (upravené 15.12.2013 o 21:25) Karma článku: 13,28 | Prečítané:  23222x

Štyridsaťštyri nástupišť a šesťdesiatsedem koľají na dvoch poschodiach radí Grand Central Terminál na prvé miesto v rebríčku najväčších železničných staníc sveta. Stanica postavená pred sto rokmi sa rozprestiera na 19 ha, a aby mohla existovať, za obeť muselo padnúť 100 domov, tri kostoly a dve nemocnice. Výstavba trvala desať rokov a stála 1 bilión dnešných dolárov. Národná historická pamiatka je zároveň aj druhá najnavštevovanejšia turistická atrakcia v New Yorku, šiesta na svete a hrdo nesie pomenovanie "najľúbeznejšia stanica sveta".

 

K prívlastku neprišla náhodou. "Ľudia idúci do New Yorku by na konci svojej cesty mali vystúpiť v paláci a nie v šope," bolo hlavné krédo jej architektov a staviteľov.

Grand Central Terminal

Budovu stanice dala postaviť a jej majiteľom bola rodina Vanderbiltových. Patriarcha rodiny Cornelius sa vykašľal na školu, keď mal 11 rokov a v 16-tich založil svoj prvý biznis - prevážal kompou ľudí z Manhattanu na Brooklyn a späť. Neskôr sa stal jedným z najbohatších ľudí v Amerike. Mottom ich rodiny bolo: "Mohutné duby rastú z malých žaľuďov".  Žalude a dubové listy, ako rodinné symboly, sa nachádzajú v budove doslova takmer na každom kroku.

Žalude a dubové listy - symboly Vanderbiltových

 

Od začiatku svojej existencie, stanica neslúžila len ako dopravné, ale aj ako dôležité kultúrne centrum mesta. V Termináli bolo kino, múzeum, reštaurácie, dokonca aj umelecká škola Grand Central School of Art, ktorá sa nachádzala na siedmom poschodí. V čase svojho rozkvetu mala 900 žiakov, pričom jedným z nich bol aj slávny americký ilustrátor Norman Rockwell.

 

V roku 1939 práve tu CBS otvorilo svoje prvé televízne štúdia v priestoroch nad hlavnou čakárňou, ktorá sa teraz nazýva Vanderbilt Hall. V priestoroch, kde v minulosti sídlila televízia, si dnes môžete zahrať tenis. Za predpokladu, že sa vám podarí rezervovať kurt :)

IMG_0690_res_res.JPG

 

Červený koberec, ktorý sa dodnes rozprestiera ako prejav úcty prichádzajúcim hosťom, nemá pôvod v Hollywoode, ako by človek predpokladal, ale v New Yorku. Od roku 1920 do roku 1960 premával medzi Chicagom a New Yorkom špeciálny vlak "The 20th Century Limited". Zamestnanci železnice Grand Central zakaždým rozprestierali červený koberec pre najvzácnejších cestujúcich vystupujúcich z vlaku.

Reštaurácia Cipriani Dolci

 

Jedným z tajomstiev železničnej stanice bol Track 61, tiež nazývaným Waldorf-Astoria track. Trať sa nachádza v podzemí Terminálu a vedie priamo do hotela Waldorf-Astoria, kde sa nachádzali a nachádzajú prezidentské apartmány. Track 61 využíval hlavne Franklin Delano Roosevelt, ktorý bol postihnutý obrnou.

IMG_0710_res_res.jpg

Za zmienku stojí aj pozoruhodná pamiatka na časy dávno minulé - nenápadná diera v strope neďaleko konštelácie Rýb je pozostatkom zaujímavej exhibície. V roku 1957 americká vláda dotiahla do Terminálu raketu Redstone, ktorú vystavovala v snahe nadchnúť verejnosť pre objavovanie vesmíru.

IMG_2171_res_res.JPG

V centre hlavnej haly sa dodnes nachádza informačný stánok, korunou ktorého sú hodiny z roku 1913. Ich hodnota sa odhaduje medzi 10 - 20 miliónov dolárov. Mechanické hodiny stále fungujú na švajčiarske strojčeky, ale nastavované sú podľa atómových hodín námornej hvezdárne v Bethesda, Maryland. Takže spokojne si môžete podľa týchto hodín nastaviť svoje hodinky - vychýlia sa od presného času 1 sekundu za 1.4 miliónov rokov. Celkom slušne, nie?

IMG_0702_res_res.jpg

 

Súsošie "Hercules, Minerva a Mercury" nachádzajúce sa na vrchole budovy, ktoré vytvoril francúzsky umelec Jules-Félix Coutan, bolo v čase svojho odhalenia v roku 1914 najväčším súsoším na svete. Meria 14,6 metrov a obklopuje obrovské hodiny z Tiffanyho skla.

Svetoznáma stanica ani po sto rokoch nespomaľuje tempo. V jej objektoch sa nachádza 68 obchodov, 35 najlepších reštaurácii a stánkov s jedlom rôznych kuchýň, New York Transit Museum a  konajú sa tu rôzne exhibície, akcie, či vianočné trhy. Denne sa stanicou premelie 750 tisíc ľudí. Z turistického hľadiska Grand Central Terminál ročne navštívi 21,5 milióna návštevníkov.

Vianočné trhy

 

V súčasnosti sa pracuje na rozšírení Terminálu. Cieľom projektu je priviesť železničnú dopravu z Long Island do Grand Central Terminálu. Aby osem nových koľají mohlo byť   pribudovaných, museli byť vyhĺbené dve 49 m hlboké "jaskyne" v podzemí. Dokončenie projektu je naplánované v roku 2019.

IMG_2167_res_res.JPG

 

Fotografie: Alena Miklošová

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?