reklama

Reportáž spod Brooklynského mosta

Brooklynský most je tak ikonická historická pamiatka, že už pomaly neexistuje, aby niekto navštívil New York a odišiel domov bez fotografie so slávnym mostom v pozadí. Tí zdatnejší a zvedavejší si neodpustia prechádzku po ňom, väčšina sa ale v polovici vyberie na cestu späť. Most je dlhý, čas a energiu treba šetriť aj na iné pamiatky, a čo už také zaujímavé môže byť v Brooklyne? Majú pravdu, alebo sa mýlia? Posúďte sami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Začnime od Adama. Predstavte si New York v 19. storoči. Po ľavej strane East River sa vypína "mesto" Manhattan (New York) a po pravej "vidiek" Brooklyn. Nespája ich žiaden most, doprave medzi ostrovmi vládne vynález Roberta Fultona - riečny parník. Báječný vynález odštartoval proces premeny dediny na obchodné centrum. Na brooklynskej strane vyrastajú prístavné sklady a veľkoobchody ako huby po daždi. Brooklyn sa vzmáha. Viac a viac ľudí premáva z ostrova na ostrov. Okolie miesta, kde pristávajú kompy, sa stáva srdcom Brooklynu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Old Fulton Street
Old Fulton Street 

Kompy sú však čím ďalej, tým viac preplnené, nie veľmi bezpečné a potreba mosta zo dňa na deň nevyhnutnejšia. Nad každou diskusiou na túto tému ale visí veľký otáznik: Dá sa vôbec niečo také postaviť?

V tom čase na celom svete neexistoval tak dlhý, visutý most, ktorý by rozptýlil akékoľvek pochybnosti. Odpoveďou bol projekt nemeckého inžiniera Johna Roeblinga - Brooklynský most. Predstavitelia mesta návrh schválili a tým odštartovali štrnásť rokov tragédii, intríg, finančných problémov a zákulisnej politiky. "Prekliaty projekt" ako ho mnohí nazývali, začal hneď na úvod smrťou Johna Roeblinga, pokračoval ochrnutím jeho syna Washingtona, ktorý po ňom prebral stavbu, a nebyť jeho obetavej a múdrej manželky Emily, celý príbeh o Brooklynskom moste by podľa všetkého skončil úplne ináč.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale nech to skrátim, aby sme sa nezdržiavali príliš dlho v minulosti: Most, ktorý na veľkú radosť "mešťanov" i "vidiečanov" slávnostne otvorili v roku 1883, viedol z Manhattanu presne do vtedajšieho centra Brooklynu.

Historická štvrť Brooklynu
Historická štvrť Brooklynu 


Z kedysi hlučnej štvrte priamo pod majestátnym Brooklynský mostom je dnes vďaka pamiatkárom ľúbezná, historická štvrť Fulton Ferry Historic District plná pozoruhodných miest. Domy z 19. stor., bývalé taverny, miniatúrne obchodíky premenené na moderné butiky, dokonca nechýba ani klasické, kamenné dláždenie ulíc. To všetko obohatené o novovybudovaný Brooklyn Bridge Park, na newyorské pomery nezvyčajne tichý, a umelecké galérie súčasného umenia. Námorníkov a prístavných robotníkov vystriedali ojedinelí turisti, mamičky s deťmi a oddychujúci brooklynčania. Promenáda, ktorá sa tiahne pozdĺž rieky, priam vyzýva večne uponáhľaných newyorčanov, aby si na chvíľu sadli a pre turistov, zháňajúcich, čo najkrajšie zábery z dovolenky je to takisto to pravé orechové. Výhľad na dolný Manhattan je odtiaľ očarujúci.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Výhľad z Promenády
Výhľad z Promenády 




Na mieste, kde v minulosti pristávala Fultonova kompa, majú v súčasnosti medzipristátia East River Ferry a New York Water Taxi - príjemná a rýchla alternatíva, ako sa dostať späť na Manhattan.
Romantika v tejto časti Brooklynu sa skloňuje vo všetkých pádoch. Exkluzívna reštaurácia The River Café je nielen pojmom v reštauračných kruhoch mesta, ale aj obľúbeným miestom pre svadby. Majiteľ tohto exkluzívneho podniku je typickým predstaviteľom "starej školy". Ani on, ani jeho reštaurácia nepodliehajú módnym trendom, rozhodujúcim faktorom vo všetkom je pre neho kvalita. V meste, kde reštaurácie vznikajú a zanikajú ako na bežiacom páse, The River Café už 40 rokov úspešne odoláva tvrdej konkurencii. To čo sa však nepodarilo jej, takmer dosiahol Hurikán Sandy. Rozbúrené vlny East River poškodili reštauráciu do takej miery, že bolo otázne, či má vôbec význam pokúšať sa o renováciu. No "stará škola" sa len tak ľahko nevzdáva. Presne v duchu myšlienky "Čo ťa nezabije, to ťa posilní," reštaurácia po roku tvrdej práce je nielen obnovená, ale aj špeciálne zabezpečená proti hurikánom a rozšírená o ďalšie netradičné priestory, z ktorých spomeniem len "čokoládovú miestnosť". Nedočkavá verejnosť už s nadšením ráta dni do konca mesiaca, kedy The River Café má byť znovu otvorená.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pod Brooklynským mostom
Pod Brooklynským mostom 



Potrebujete k romantickému večeru klasickú hudbu? Žiaden problém. Hneď vedľa The River Café sa nachádza ďalšie super miesto - unikátna koncertná sieň BargeMusic.

Bývalý nákladný čln, vyrobený v roku 1899, slúžil kedysi na prepravu kávy. V súčasnosti sa ním rozliehajú božské melódie klasickej hudby. Intímna atmosfěra (kapacita miestnosti je 140 účastníkov koncertu), na vode sa vznášajúca koncertná sála a svetlá nočného Manhattanu. Nevravte mi, že to neznie ako dokonalý recept na večernú romantiku.

BargeMusic
BargeMusic 



Fulton Ferry Historical District má niečo jedinečné aj pre deti. Nádherný, fungujúci kolotoč z roku 1922, ktorý má magickú schopnosť. Rozžiari oči každého dieťaťa. Jane's Carousel bol precízne zreštavrovaný do svojej originálnej podoby. Vzácna historická pamiatka je umiestnená v špeciálnom sklenom "príbytku", ktorý sa na noc uzamýka. Práve vďaka tomuto opatreniu sa podarilo kolotoču poraziť Hurikán Sandy.

Fotografia rozsvieteného kolotoča zo všetkých strán obklopeného hrozivými vlnami bola senzáciou na Internete a možno ste ju takisto videli.

Jane's Carousel
Jane's Carousel 



V detskom svete ide kolotoč so zmrzlinou ruka v ruke. Báječný kolotoč si vyžaduje aj báječnú zmrzlinu a v Brooklyn Bridge Park je skutočne ťažké vybrať, čo je lepšie. Zmrzlináreň Brooklyn Ice Cream Factory vyrába vraj najlepšiu zmrzlinu v New Yorku. Síce neviem, či je fakt najlepšia, lebo New York je hotovým rajom pre tých, ktorí majú radi zmrzlinu, ale broskyňová s vanilkovým krémom, ktorú som si tu dala naposledy, bola absolútne fantastická.

Brooklyn Ice Cream Factory
Brooklyn Ice Cream Factory 

Historická štvrť pod Brooklynským mostom je tiež domovom Grimaldi's. Milovníkom pizze to meno netreba predstavovať. Ich pizza bola viackrát oficiálne vyhodnotená ako najlepšia v New Yorku a televízny kanál Food Network zaradil Grimaldi's medzi 5 najlepších pizzérii v USA. Tajomstvo ich úspechu spočíva v spôsobe pečenia. Obrovská starodávna pec vážiaca 25 ton sa každý deň rozpáli 50 kilami uhlia na teplotu 650 stupňov Celzia. Takto upečená pizza má špecifickú chuť, ktorej sa nevyrovná žiadna pizza upečená v plynovej peci, alebo peci na drevo, ktoré sú štandardom.

No a na záver už len jedna veľmi dôležitá rada :-) : Ak sa na prechádzku po Brooklynskom moste rozhodnete ísť so svojou najdrahšou/najdrahším, nezabudnite si vziať so sebou visiaci zámok. Podľa tradície, zámok s iniciálkami alebo krstnými menami zaľúbenej dvojice symbolizuje ich lásku. Aby táto láska vydržala navždy a nič dve milujúce srdcia nerozdelilo, zámok sa musí kľúčom uzamknúť na most a kľúč zahodiť do vody.

Zámky lásky
Zámky lásky 

Fotografie: Alena Miklošová



Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu