O Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku

Autor: Alena Miklošová | 19.9.2013 o 22:43 | (upravené 20.9.2013 o 19:00) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  920x

Nad Dendurským chrámom sa začína pomaly zmrákať. Unavení návštevníci plní dojmov smerujú zo všetkých strán k východu. Pred hlavným schodišťom sa formuje živý múr z pracovníkov múzea v čiernych oblekoch, aby zabránili opätovnému vstupu do výstavných priestorov. Končí sa ďalší deň, a pred nimi je najnáročnejšia časť šichty. Dostať každého von zo 190 tis.  m2 výstavnej plochy, rozdelenej na 4 poschodia, medziposchodia, 17 tematických oddelení, nespočetné galérie, miestnosti a zákutia. O nič ľahšie to však nemajú ani bežní turisti počas návštevy Metropolitného múzea umenia v New Yorku.

 

Múzeum je obrovské bludisko s vyše dvoma miliónmi exponátov, čo sa jednoducho pri jednej návšteve nedá zvládnuť. A tak neostáva nič iné, len ísť na to s rozumom. Veď nie zbytočne sa vraví, že dobrá príprava - polovica úspechu. Dnes už našťastie môžete nájsť na internete takmer všetko, a tak zostavenie plánu podľa vašich preferencií a záľub by nemal byť žiaden problém.

 

Dúfam, že vás moje predchádzajúce slová neodradili, preto že toto po Louvri druhé najnavštevovanejšie múzeum na svete je naozaj nádherné, a ak aj nepatríte k nejakým extra nadšencom histórie, neexistuje, že tu nenájdete niečo, čo by neupútalo vašu pozornosť.

 

Vo svojej prvej časti rozprávania o Met som sa rozhodla vypichnúť pár pozoruhodných   miest v Múzeu, ktoré je ľahko prehliadnuť, pokiaľ o nich nevieme, a tak aspoň trošku prispieť k uľahčeniu orientácie a spríjemneniu vašej návštevy v Metropolitnom múzeu.

 

 

 

1. Štyri "pyramídy" na priečelí budovy

 

Pyramídy ani nie sú tak pyramídami, ako podstavcami plánovaných sôch. Podľa projektu umelca Karla Bittera fasádu múzea mali zdobiť 4 alegorické sochy: Sochárstvo, Maliarstvo, Architektúra a Hudba. Zrekonštruované priečelie budovy, vstupná hala a hlavné schodište boli síce dané do užívania v roku 1902, ale k úplnému dokončeniu projektu nikdy nedošlo kvôli nedostatku financií.

 

 

Podstavce pre sochy

 

2. Červená fasáda budovy z r. 1880

 

Múzeum ako ho poznáme dnes, je 20-krát väčšie ako bola pôvodná budova. Červená budova z tehál a kameňa je v súčasnosti obstavaná zo všetkých strán. Stopy po diele architektov Calverta Vauxa a Jacoba W. Moulda, ktoré bolo od začiatku prijaté s nevôľou a považované za omyl, môžete však vidieť na potulkách múzeom.

 

 

Pôvodná fasáda budovy z r. 1880

 

3. Duccio di Buoninsegna - Madona a dieťa

 

Oddelenie Európskeho maliarstva je tak veľké a natrieskané toľkými pokladmi, že vôbec nie je ťažké prehliadnuť obraz veľký ako hárok papiera 27.9x21 cm.

Obraz s trochu záhadnou minulosťou bol namaľovaný okolo roku 1300 a v dejinách sa znovu objavil v roku 1904 na výstave v talianskej Siene.

Metropolitné múzeum umenia ho zakúpilo v r. 2004 za $ 45 miliônov. Maľba s obhoreným od sviečok rámom je jedným z 13 existujúcich obrazov talianskeho majstra a predstavuje jedno z východiskových diel v dejinách umenia vďaka svojmu štylistickému inovátorstvu náboženských objektov. Maľba je vystavená v špeciálnej sklenej vitríne s regulovanou teplotou a vlhkosťou vzduchu. Madona a dieťa patrí zároveň aj k najvzácnejším dielam Met.

 

 

 

Madona a dieťa - Duccio di Buoninsegna

 

4. Dendurský chrám (Temple of Dendur)

 

Nevšimnúť si Dendurský chrám v oddelení Egyptológie je absolútne nemožné. Chrám bol zasvätený bohyni Izis, ktorá bola manželkou vládcu podsvetia Usireva, a jej moc bola tak veľká, že dokázala prinavracať život.

Dendurský chrám stal pôvodne v južnom Egypte neďaleko mesta Aswan a pochádza z 15 pr.n.l. Jeho existencia (a ďalších 21 archeologických pamiatok ) bola ohrozená výstavbou priehrady Aswan High Dam v rokoch 1960-70. Egyptská vláda tieto pamiatky venovala jednotlivým krajinám, ktoré pomáhali pri záchrane historického dedičstva.

Dendurský chrám bol do USA prevezený v 661 prepravkách. V Met sa nachádza od r. 1978.

Ako som už spomenula, 8 m vysoký a 25 m dlhý chrám obklopený umelou vodnou plochou predstavujúcou rieku Níl je nemysliteľné si nevšimnúť. Naopak nenápadnou kurióznou pamiatkou sú graffiti z 19. storočia poprepletané medzi originálnymi egyptskými reliéfmi zdobiacimi monument. Graffiti sú "podpismi" európskych návštevníkov archeologickej pamiatky v Egypte. 

 

Temple of Dendur

Detail vnútrajška Temple of Dendur

 

5. Americké krídlo (American Wing)

 

Budova, v ktorej sú umiestnené exhibície amerického maliarstva, sochárstva a dekoratívneho umenia, bola spočiatku samostatnou budovou. Dnes je prepojená s hlavnou časťou budovy z jednej strany Sacklerovym krídlom (The Sackler Wing) s Dendúrskym chrámom a z druhej strany slnečným, preskleným átriom, nazývajúcim sa  Charles Engelhard Court. Vchod do samotnej budovy tvorí fasáda "Second Branch Bank of the United States" z 1824. Budova banky sa svojho času nachádzala na adrese 15 1/2 Wall Street.

 

 

American Wing

 

Vo výpočte zaujímavých bodov by som mohla pokračovať, ale keďže na spoznávaní nových miest je najbáječnejší pocit, keď sami objavíme niečo pozoruhodné, nebudem vás o túto možnosť úplne oberať.

V prechádzke Metropolitným múzeom umenia v New Yorku však budeme pokračovať aj nabudúce. Tentokrát si vezmeme na mušku zopár obľúbených exponátov.

 

Fotografie: Alena Miklošová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Ktovie, ako na voličov zapôsobí Klusov sľub vyčistiť úrady od rodinkárstva. Zdá sa totiž, že práve to im neprekáža v prípade ĽSNS.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Extrémista Marian Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti tamojších voličov, hovorí pre SME politický geograf TIBOR MADLEŇÁK.

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.


Už ste čítali?