O Metropolitnom múzeu umenia v New Yorku

Autor: Alena Miklošová | 19.9.2013 o 22:43 | (upravené 20.9.2013 o 19:00) Karma článku: 6,02 | Prečítané:  948x

Nad Dendurským chrámom sa začína pomaly zmrákať. Unavení návštevníci plní dojmov smerujú zo všetkých strán k východu. Pred hlavným schodišťom sa formuje živý múr z pracovníkov múzea v čiernych oblekoch, aby zabránili opätovnému vstupu do výstavných priestorov. Končí sa ďalší deň, a pred nimi je najnáročnejšia časť šichty. Dostať každého von zo 190 tis.  m2 výstavnej plochy, rozdelenej na 4 poschodia, medziposchodia, 17 tematických oddelení, nespočetné galérie, miestnosti a zákutia. O nič ľahšie to však nemajú ani bežní turisti počas návštevy Metropolitného múzea umenia v New Yorku.

 

Múzeum je obrovské bludisko s vyše dvoma miliónmi exponátov, čo sa jednoducho pri jednej návšteve nedá zvládnuť. A tak neostáva nič iné, len ísť na to s rozumom. Veď nie zbytočne sa vraví, že dobrá príprava - polovica úspechu. Dnes už našťastie môžete nájsť na internete takmer všetko, a tak zostavenie plánu podľa vašich preferencií a záľub by nemal byť žiaden problém.

 

Dúfam, že vás moje predchádzajúce slová neodradili, preto že toto po Louvri druhé najnavštevovanejšie múzeum na svete je naozaj nádherné, a ak aj nepatríte k nejakým extra nadšencom histórie, neexistuje, že tu nenájdete niečo, čo by neupútalo vašu pozornosť.

 

Vo svojej prvej časti rozprávania o Met som sa rozhodla vypichnúť pár pozoruhodných   miest v Múzeu, ktoré je ľahko prehliadnuť, pokiaľ o nich nevieme, a tak aspoň trošku prispieť k uľahčeniu orientácie a spríjemneniu vašej návštevy v Metropolitnom múzeu.

 

 

 

1. Štyri "pyramídy" na priečelí budovy

 

Pyramídy ani nie sú tak pyramídami, ako podstavcami plánovaných sôch. Podľa projektu umelca Karla Bittera fasádu múzea mali zdobiť 4 alegorické sochy: Sochárstvo, Maliarstvo, Architektúra a Hudba. Zrekonštruované priečelie budovy, vstupná hala a hlavné schodište boli síce dané do užívania v roku 1902, ale k úplnému dokončeniu projektu nikdy nedošlo kvôli nedostatku financií.

 

 

Podstavce pre sochy

 

2. Červená fasáda budovy z r. 1880

 

Múzeum ako ho poznáme dnes, je 20-krát väčšie ako bola pôvodná budova. Červená budova z tehál a kameňa je v súčasnosti obstavaná zo všetkých strán. Stopy po diele architektov Calverta Vauxa a Jacoba W. Moulda, ktoré bolo od začiatku prijaté s nevôľou a považované za omyl, môžete však vidieť na potulkách múzeom.

 

 

Pôvodná fasáda budovy z r. 1880

 

3. Duccio di Buoninsegna - Madona a dieťa

 

Oddelenie Európskeho maliarstva je tak veľké a natrieskané toľkými pokladmi, že vôbec nie je ťažké prehliadnuť obraz veľký ako hárok papiera 27.9x21 cm.

Obraz s trochu záhadnou minulosťou bol namaľovaný okolo roku 1300 a v dejinách sa znovu objavil v roku 1904 na výstave v talianskej Siene.

Metropolitné múzeum umenia ho zakúpilo v r. 2004 za $ 45 miliônov. Maľba s obhoreným od sviečok rámom je jedným z 13 existujúcich obrazov talianskeho majstra a predstavuje jedno z východiskových diel v dejinách umenia vďaka svojmu štylistickému inovátorstvu náboženských objektov. Maľba je vystavená v špeciálnej sklenej vitríne s regulovanou teplotou a vlhkosťou vzduchu. Madona a dieťa patrí zároveň aj k najvzácnejším dielam Met.

 

 

 

Madona a dieťa - Duccio di Buoninsegna

 

4. Dendurský chrám (Temple of Dendur)

 

Nevšimnúť si Dendurský chrám v oddelení Egyptológie je absolútne nemožné. Chrám bol zasvätený bohyni Izis, ktorá bola manželkou vládcu podsvetia Usireva, a jej moc bola tak veľká, že dokázala prinavracať život.

Dendurský chrám stal pôvodne v južnom Egypte neďaleko mesta Aswan a pochádza z 15 pr.n.l. Jeho existencia (a ďalších 21 archeologických pamiatok ) bola ohrozená výstavbou priehrady Aswan High Dam v rokoch 1960-70. Egyptská vláda tieto pamiatky venovala jednotlivým krajinám, ktoré pomáhali pri záchrane historického dedičstva.

Dendurský chrám bol do USA prevezený v 661 prepravkách. V Met sa nachádza od r. 1978.

Ako som už spomenula, 8 m vysoký a 25 m dlhý chrám obklopený umelou vodnou plochou predstavujúcou rieku Níl je nemysliteľné si nevšimnúť. Naopak nenápadnou kurióznou pamiatkou sú graffiti z 19. storočia poprepletané medzi originálnymi egyptskými reliéfmi zdobiacimi monument. Graffiti sú "podpismi" európskych návštevníkov archeologickej pamiatky v Egypte. 

 

Temple of Dendur

Detail vnútrajška Temple of Dendur

 

5. Americké krídlo (American Wing)

 

Budova, v ktorej sú umiestnené exhibície amerického maliarstva, sochárstva a dekoratívneho umenia, bola spočiatku samostatnou budovou. Dnes je prepojená s hlavnou časťou budovy z jednej strany Sacklerovym krídlom (The Sackler Wing) s Dendúrskym chrámom a z druhej strany slnečným, preskleným átriom, nazývajúcim sa  Charles Engelhard Court. Vchod do samotnej budovy tvorí fasáda "Second Branch Bank of the United States" z 1824. Budova banky sa svojho času nachádzala na adrese 15 1/2 Wall Street.

 

 

American Wing

 

Vo výpočte zaujímavých bodov by som mohla pokračovať, ale keďže na spoznávaní nových miest je najbáječnejší pocit, keď sami objavíme niečo pozoruhodné, nebudem vás o túto možnosť úplne oberať.

V prechádzke Metropolitným múzeom umenia v New Yorku však budeme pokračovať aj nabudúce. Tentokrát si vezmeme na mušku zopár obľúbených exponátov.

 

Fotografie: Alena Miklošová

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Gašpar prikryl Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

KOMENTÁRE

Ficov zásadný prelom. Alebo ani nie

Sme na priesečníku, keď Ficov prospech a prospech krajiny, sa pretínajú.

SVET

Premiér Fico kráča iným smerom ako Visegrád

Slovensko začína v regióne viesť debatu o budúcnosti EÚ.


Už ste čítali?