reklama

Destinácia: Flushing Meadows

US Open je pre tenisových fanúšikov to, čo Vianoce pre deti. Jediná príležitosť v roku vidieť v USA všetky mega-hviezdy tenisového neba a pôžitok zo sledovania ich zápasov je najkrajším, celé mesiace očakávaným darčekom. Tanec emócií vyvolaný kvalitnou hrou, kokteily na každom rohu, vyobliekaní fanúšikovia a tenisové výrobky všetkých značiek. K tomu prirátajte autogramiády, vystúpenia hudobných kapiel, super atmosfěru a výsledok vôbec nie je prekvapujúci. Po Wimbledone druhý najstarší šampionát, ktorý sa koná na najväčšom tenisovom štadióne sveta, priťahuje každoročne státisíce divákov. Prenechajúc analýzy zápasov a výkony jednotlivých hráčov športovým komentátorom, pozrime sa na tenisový komplex vo Flushing Meadows, ako obľúbenú destináciu cestovateľov milujúcich tento šport.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

USTA Billie Jean King National Tennis Center pozostáva z troch štadiónov a celkove 33 kurtov. Celému centru kráľuje Arthur Ashe Stadium. S 23, 700 miestami na sedenie, 90 luxusnými lóžami, 5 reštauráciami a miestnosťami pre hráčov je jednoznačne najväčším tenisovým štadiónom na svete.

Arthur Ashe Stadium
Arthur Ashe Stadium 

Ashe Stadium sa v priebehu šampionátu zaplní dvakrát do dňa. Zápasy počas dňa trvajú od 11:00 do 18:00 hod. O šiestej večer sa štadión kompletne vyľudní, uprace a o 19:00 hod. už začínajú večerné zápasy, na ktoré sa platí osobitné vstupné. Najväčším problémom štadiónu je nepriaznivé počasie, preto tohto roku bola schválená výstavba strechy. Kompletizácia projektu je naplánovaná v roku 2017. Štadión dostal názov podľa víťaza US Open 1968, kedy bola po prvýkrát dovolená účasť profesionálnych športovcov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Vchod na Arthur Ashe Stadium
Vchod na Arthur Ashe Stadium 

Druhým z trojice štadiónov je Louis Armstrong Stadium s kapacitou 10 000 divákov a tretím Grandstand Stadium. Podľa mňa je najideálnejší zo štadiónov. Jeho konštrukcia a pomerne malá kapacita vyvoláva v každom z 5 800 divákov pocit, ako keby sedel priamo na kurte.

Všetky kurty v tenisovom centre majú tvrdý povrch a sú modrej farby. Z pôvodnej zelenej ju organizátori zmenili na modrú, kvôli televíznym divákom. Žlté loptičky totiž na televíznej obrazovke splývali so zelenými kurtmi. Čo sa týka povrchu, US Open je jediný grandslamový šampionát, ktorý vyskúšal všetky tri druhy povrchu: antuku, trávu a nakoniec tvrdý povrch. Legendárny tenista Pete Sampras tak dosiahol kuriózne prvenstvo. Podarilo sa mu zvíťaziť na všetkych troch povrchoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Kurt šampiónov s pamätnými tabuľami všetkých víťazov v dejinách US Open sa nachádza medzi Južnou bránou a vchodom na hlavný štadión.

Obrázok blogu

Výrobky od svetoznámeho Tiffanyho nie sú len túžbou každej ženy, ale aj snom každého tenistu. Zmienený klenotník je výrobcom hlavných trofejí US Open. Trofeje sú vyrábané klasickou, ručnou výrobou a ich zhotovenie trvá 6 mesiacov. K "Poháru" ešte víťaz dostane "maličkosť" - 2.6 milióna dolárov.

Z mnohých viac alebo menej zaujímavých faktov o štvrtom šampionáte grandslamového turnaja spomeňme snáď tie najpozoruhodnejšie:

US Open sa považuje za najhlučnejší tenisový šampionát, nielen pre decibely vyprodukované oduševneným povzbudzovaním, ale predovšetkým kvôli lietadlám na neďalekom letisku LaGuardia. Tie štartujú a pristávajú každých päť minút. Obávajúc sa možnosti, že prelietajúce lietadlá by mohli narušiť priebeh turnaja, organizátori podpísali s New Yorkom zmluvu na 99 rokov. Podľa nej sa mesto zaručuje za hladký priebeh športového podujatia. V opačnom prípade musí zaplatiť nemalú pokutu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Oddychujúci fanúšikovia
Oddychujúci fanúšikovia 

Najtragickejšou udalosťou US Open bola smrť čiarového rozhodcu Richarda Wertheima v roku 1983 počas finále juniorov. Podávajúci Švéd Stefan Edberg náhodne zasiahol loptičkou sediaceho rozhodcu. Ten pod silou úderu spadol zo stoličky a narazil hlavou o tvrdý povrch. Následné krvácanie do mozgu zapríčinilo tragickú smrť.

Stefan Edberg sa zapísal do histórie ešte jednou kuriozitou - tentokrát príjemnejšou. Jeho zápas s Michaelom Changom v roku 1992 bol najdlhším zápasom US Open. Trval 5 hodín a 26 minút.

Najviac titulov získala Chris Evertová. Američanka zvíťazila vo finále US Open 6-krát.

Za najdrzejších hráčov sa považujú John McEnroe, legendárny svojimi výbuchmi zlosti počas zápasov a Serena Williams, ktorá si takisto servítku pred ústa nedáva.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Naše (vtedy ešte československé) farby na US Open najúspešnejšie reprezentovali Ivan Lendl s víťazstvami v roku 1985, 1986, 1987 a Hana Mandlíková, ktorá vyhrala finále v roku 1981, 1986. Zo slovenských hráčov to bol Miloslav Mečíř. V roku 1986 sa dostal až do finále, ale v ňom podľahol Ivanovi Lendlovi.

US Open Taxi
US Open Taxi 

Žiadne putovanie za svetovým tenisom v New Yorku sa nezaobíde bez zastávky vo West Side Tennis Club v mestskej štvrti Forest Hill, Queens. Dnes súkromný klub bol domovom US Open do roku 1977 a miestom, kde sa desaťkrát hralo finále Davis Cupu. Štadión vo West Side Tennis Club má však okrem dôležitého miesta v histórii tenisu aj významné postavenie v dejinách hudby. The Beatles, The Rolling Stones, Jimi Hendrix, Bob Dylan, Frank Sinatra, Barbra Streisand a mnohí iní odohrali práve tu svoje nezabudnuteľné koncerty.

Fotografie: Alena Miklošová

Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu