reklama

Metamorfóza Terminálu TWA na letisku JFK

Oneskorené lety, stratená batožina, otravné bezpečnostné prehliadky, extra poplatky, jedlo radšej ani nespomínam - jednoducho, letecká doprava dnešných dní nie je žiadna sláva. Napriek všetkému, lietam rada.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nepoznám krajší pocit, ako keď lietadlo vzlieta - rýchlosť a tlak, ako keby z vás strhávali všetky trápenia každodenného života a vaša, od všetkej zbytočnej záťaže oslobodená duša, hľadí na život z celkom inej perspektívy.

Úplne najúžasnejší moment, aký som na palube lietadla zažila, bol počas jedného nočného letu do Kalifornie. Na chvíľu som si zdriemla, a keď som sa zobudila a pozrela von oknom, pohľad mi vyrazil dych. Zem nebolo vôbec vidieť. Naširoko-naďaleko žiaden mráčik. Iba hviezdy, všade naokolo - vpravo, vľavo, hore, dole, všade len milióny rozžiarenych hviezd.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"...a možno to nie sú hviezdy, ale skôr otvory v nebi, cez ktoré k nám prúdi láska našich mŕtvych blízkych a svojou žiarou nám dávajú na známosť, že sú šťastní," vraví jedno eskimácke príslovie, a neviem, čo by sa hodilo viac ako perfektný doplnok k opisanej scéne.

Terminál TWA
Terminál TWA 

Celý ten letecký biznis je snáď jediný dôvod, prečo by mi neprekážalo, ak by som sa narodila skôr - v časoch, keď každý let bol veľkou udalosťou, kombináciou vône exotických diaľok a glamouru. Zhruba pred mesiacom sa mi na chvíľku splnilo želanie, keď som mala možnosť zacestovať si nielen v priestore, ale aj čase. Ikonický Terminál TWA na letisku JFK v New Yorku - symbol novej doby a dopravy spred 50 rokov, ktorý je zatvorený od roku 2001, bol otvorený na tri krátke hodiny pre verejnosť. Bola to posledná príležitosť vidieť tento architektonický klenot v pôvodnom stave, predtým než ho kardinálne zrekonštruujú.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Terminál TWA
Terminál TWA 

Terminál TWA je majstrovským dielom svetoznámeho fínsko-amerického architekta Eera Saarinena, u ktorého si návrh projektu objednala letecká spoločnosť TWA v roku 1956. Požiadavkou prezidenta TWA bolo, aby budova nebola tuctovou stavbou, ale vyjadrovala ducha letu.

Výsledný efekt práce Eera Saarinena bol fantastický.

Ruku na srdce, aj keď som vedela, čo mám očakávať, realita predčila všetko. Emocionálna reakcia, ktorá sa zmocnila nielen mňa pri vstupe do areálu, bola neklamným znakom, že sme sa ocitli zoči-voči umeleckému dielu, ktoré by mohlo byť súčasťou hociktorého múzea moderného umenia.

Slávne dieťa slávnych rodičov totiž nebol len architekt ako jeho otec, ale po svojej matke zdedil aj záujem o abstraktné sochárstvo. Budova Terminálu, tak interiér, tak ako aj exteriér je perfektným skĺbením týchto dvoch druhov umenia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Terminál TWA
Terminál TWA 

Exteriér budovy pripomína vtáka s rozpínajúcimi sa krídlami a vyčnievajúcim zobákom strechy. Každý prvok interiéru stavby je zosúladený do konečného dojmu, ktorým je pocit pohybu - ako keby sa celý vnútrajšok budovy, vlnil, prelieval, chystal každú minútu vzlietnuť.

Terminál TWA - exteriér
Terminál TWA - exteriér 

Eero Saarinen dosiahol tento efekt takmer úplnou absenciou rovných línií, alebo priamych uhlov. Pri pohľade na nekonečné línie prechádzajúce zo schodov, do balkónov, stien, miestnosti a pod. človeku nevyhnutne napadne prirovnanie s universálnym fungovaním existencie - nič neexistuje izolovane, všetko súvisí so všetkým, kde niečo končí niečo iné začína...

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Terminál TWA nebol iba prelomovým architektonickým klenotom, čo sa týka formy, ale takisto ním boli po prvýkrát uvedené do praxe niektoré novinky v leteckej doprave, napr. karouselový pás pre batožinu, elektronické tabule s rozpisom príletov a odletov lietadiel, či uzatvorený okruh televízie.

Tragédiou Terminalu TWA bol príliš rapídny rozvoj leteckej dopravy po roku 1962, kedy bola budova odovzdaná do užívania. Onedlho po otvorení Terminálu, budova už nezodpovedala kapacitným a bezpečnostným požiadavkám. Poslednou kvapkou boli udalosti spojené s 9/11 a jeho dôsledkami na leteckú dopravu a spoločnosť TWA.

Jedna éra v "živote" Trans World Airlines Flight Center nenávratne skončila. Po renovácii Terminálu budova bude slúžiť ako hotel a múzeum Terminálu a histórie letiska JFK.

Obrázok blogu
Obrázok blogu

Fotografie: Alena Miklošová

Alena Miklošová

Alena Miklošová

Bloger 
  • Počet článkov:  59
  •  | 
  • Páči sa:  88x

Historička, cestovateľka a príležitostná autorka. Zoznam autorových rubrík:  O všeličomO New Yorku z New YorkuAmerický zápisník

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu