Na návšteve u Daliho v St. Petersburgu (Florida)

Autor: Alena Miklošová | 23.8.2013 o 9:33 | (upravené 23.8.2013 o 9:48) Karma článku: 7,63 | Prečítané:  689x

Čierno-biely Rolls-Royce z roku 1934. Zadná časť auta naplnená dažďovou vodou, v nej sedí morská víla a nad jej hlavou zúria hromy a blesky. Vedľa auta tabuľka s nápisom: "Ponorte sa do svojho nevedomia. Očakávajte búrku." Surrealizmus v plnej kráse hneď pri vstupe do budovy, ako sa na múzeum muža, ktorý o sebe vyhlasoval: "Ja som surrealizmus" patrí.

Daliho Rolls-Royce z r.1934

Salvador Dali však nebol len surrealistický maliar. Excentrický Španiel vyskúšal viaceré výtvarné smery, písal a ilustroval knihy, venoval sa sochárstvu, holografii, navrhoval divadelné kostýmy, šperky, nábytok, natáčal filmy, intenzívne sa zaujímal o vedu, vesmír a tretiu dimenziu.

Medzinárodne uznávaný architekt Yann Weymouth použitím pozoruhodných architektonických elementov práve tieto menej známe fakty o umelcovi zdôraznil.

Najdominantejšími časťami budovy sú sklená enigma (kupola) a špirálovité schodište. Sklená kupola pozostáva z 1062 sklených trojuholníkov. Rozhodujúcim faktorom pre jej výstavbu bol Daliho nesmierny obdiv k práci amerického architekta, matematika a filozofa Buckminstera Fullera - vynálezcu geodetických kupôl skonštruovaných z oktagonov a tetragonov, ktoré umožňujú mimoriadne veľké rozpätie striech bez podporných konštrukcií. Sklo ako materiál Weymouth takisto nevybral náhodou. Psychoanalytické teórie Sigmunda Freuda boli východiskovým bodom pre surrealistov. Sklo v tomto prípade predstavuje neviditeľnú hranicu medzi naším vedomím a nevedomím.

 

Daliho múzeum v St. Petersburgu na Floride

Pri výbere tvaru schodišťa bral Yann Weymouth do úvahy Daliho fascináciu špirálami.

Ten ich považoval za najdokonalejšiu formu v prírode, symbol kozmického poriadku. Tvrdil, že pre neho špirála znamená "pokračovanie ľudskej pamäti". K obrovskému nadšeniu umelca, neskoršie objavenie štruktúry DNA ako dvojitej špirály potvrdilo jeho úvahy.

Schodište vedie k priestranným galériam, v ktorých sa nachádza skutočný poklad pre každého obdivovateľa španielskeho umelca. Okrem 96 olejomalieb z každého obdobia tvorby Salvadora Daliho nachádzajú sa  tu jeho ilustrácie, surrealistické objekty, film Andalúzsky pes, či ikonický Lobster Telefón - celá kolekcia obsahuje vyše 2100 exponátov.

 

Špirálovité schodište


Záhrada múzea nazvaná AVANT-GARDEN je nemenej zaujímavá. Celej záhrade kráľuje gigantická imitácia Daliho fúzov. Salvador Dali si ich nechal narásť a vytvarovať podľa španielskeho maliara Diega Velazqueza a na ich adresu sucho poznamenával: "Keďže nefajčím, nechal som si narásť fúzy. Je to lepšie pre zdravie."


Replika Daliho fúzov


Matematická časť záhrady poukazuje na súvislosť medzi matematikou a prírodou, dôležitosť Zlatého obdĺžnika a Zlatej špirály v tomto vzťahu a ich aplikáciu v umení.
Labyrint v severozápadnej časti záhrady je postavený podľa labyrintu v Chartres Cathedral vo Francúzsku. Symbolizuje duchovnú cestu človeka k vyrovnanému životu a na rozdiel od bludiska, tu neexistujú mylné odbočenia. Cesta je len jedna - do svojho vnútra (centra) a po lepšom spoznaní samého seba, späť do vonkajšieho sveta.
Vedľa labyrintu sa nachádza Strom želaní, ktorý nabáda návštevníkov k vyjadreniu svojich želaní a skala z Cadaques.
Cadaques je španielsky vidiek na pobreží Stredozemného mora, obľúbené miesto malého Salvadora. Jeho rodičia tu mali letný dom a práve tu Dali začal maľovať.

 


Záhrada AVANT-GARDEN

Na záver treba spomenúť dve mená, bez ktorých by Múzeum Salvadora Daliho v St. Petersburgu neexistovalo. Reynolds Morse a jeho manželka Eleanor boli 40 rokov veľmi blízkymi priateľmi Daliho, nesmiernymi obdivovateľmi a vášnivými zberateľmi jeho prác. Prvé múzeum otvorili  v Beachwood, Ohio za osobnej účasti ich slávneho priateľa. Koncom sedemdesiatych rokov sa manželia rozhodli celú ich zbierku venovať hociktorému múzeu v krajine, ktoré bude schopné splniť jedinú nimi požadovanú podmienku - zbierka musí ostať kompletná. Žiadne múzeum kvôli veľkosti kolekcie nebolo však schopné túto požiadavku splniť. Nakoniec sa niekoľko podnikateľov v St. Petersburgu rozhodlo postaviť múzeum venované výhradne umeniu Salvadora Daliho. Otvorené bolo v roku 1982 a do nových priestorov sa presťahovalo 11. 1. 2011.
Nie je múzeum ako múzeum. Nové Múzeum Salvadora Daliho v St. Petersburgu na Floride je každopádne nevšedné a nezabudnuteľné. Oveľa viac ako len dôstojný prístrešok pre kolekciu umeleckých diel. Umelecké dielo samo osebe.

Daliho múzeum


Fotografie: Alena Miklošová
 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Politológ: Symbolom dnešnej strednej Európy je plot

Havlíček a ďalší cestovali do Ruska a konštatovali, že Rusi sú síce naši slovanskí bratia, jazyk je podobný, ale režim je úplne iný.

ŠPORT

Sagan v Austrálii nezvíťazil ani na záver. Tretí raz prehral s Ewanom

Preteky Tour Down Under vyvrcholili šiestou etapou.

TECH

Ako vznikli čísla? Počítať nám pomáha nula

Keď začali mať ľudia viac vecí, už im nestačili čiarky na stenách.


Už ste čítali?